Karta podarunkowa – ciekawy prezent lub sposób na motywację

Karty podarunkowe to substytut pieniądza. Korzystają z nich klienci wielu sklepów i punktów usługowych. Chociaż historia kart podarunkowych jest stosunkowo krótka, bardzo szybko zyskały one dużą popularność, także w Polsce.

Historia kart podarunkowych

Pomysł na to by wprowadzić plastikowe karty przedpłacone zrodził się stosunkowo niedawno. Ich pomysłodawcą były sieci sklepów w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze kilkanaście lat temu prym wiodły bony towarowe w formie papierowej. Mokarta podarunkoważna było z ich wykorzystaniem dokonać zakupu we wskazanych sklepach, ale posiadały one jedną, niezwykle istotną wadę. Otóż nie pozwalały one na płatności częściowe. Na przykład w przypadku otrzymania bonu na kwotę 50 złotych trzeba było zrobić zakupy minimalnie na taką kwotę. Poza tym prezentacja bonów towarowych pozostawiała wiele do życzenia i mogły one bardzo szybko ulec zniszczeniu przy nieodpowiednim ich przechowywaniu. Te problemy zostały zlikwidowane dzięki magnetycznym kartom.

W jakich sytuacjach sprawdzą się karty podarunkowe?

Karty przedpłacone to doskonała alternatywa dla tradycyjnych prezentów. Świetnie zastępują one gotówkę, kwiaty i inne prezenty rzeczowe. Oprócz tego bardzo dobrze sprawdzają się one również jako forma nagrody dla pracowników. Prostota korzystania z takich kart sprawia, że z łatwością mogą z nich korzystać osoby dorosłe, jak i te w starszym wieku i dzieci, które dzięki temu uczą się dodatkowo jak płaci się w sklepie bezgotówkowo.

 

Karty jako prezent dla bliskich

Karty podarunkowe to doskonały pomysł na prezent dla bliskich. Coraz częściej są one wręczane z okazji urodzin, imienin, jubileuszy lub innych, ważnych uroczystości i wydarzeń. Firmy, które produkują takie karty dbają o to, by prezentowały się one odpowiednio pod względem wizualnym. Gdy doda się do tego eleganckie opakowanie, taka karta z pewnością wzbudzi zachwyt nie tylko u obdarowanej nią osoby, ale również wśród gości.

Bardzo dużą zaletą kart przedpłaconych jest fakt iż osoba, której zostanie ona wręczona, może samodzielnie dokonać wyboru sposobu jej wykorzystania. Wystarczy jedynie zadbać o to, by zakres tematyczny produktów i usług, z których można skorzystać w ramach puli środków dostępnych na karcie, był zgodny z potrzebami oraz z zainteresowaniami obdarowanej nią osoby. Np. karta podarunkowa dla kobiety to doskonały pomysł, jeśli będzie można z niej skorzystać w drogerii lub w sklepie obuwniczym, karta przedpłacona dla mężczyzny  – gdy pozwoli na dokonanie zakupów w sklepie elektronicznym lub sportowym, a taka sama karta dla dziecka – w przypadku, w którym będzie można ją wykorzystać w sklepie z zabawkami lub w sklepie z odzieżą dla dzieci.

Karta podarunkowa a motywowanie pracowników

Karty przedpłacone potrafią w doskonały sposób zmotywować pracowników. Dlaczego tak się dzieje? Otóż wręczenie takiej karty wzbudza wśród pracowników poczucie, że firma dba o ich potrzeby.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ dzięki takiej karcie można wpłynąć na wzmocnienie więzi między pracownikiem, a organizacją. Taka forma świadczenia pozapłacowego bardzo dobrze sprawdza się m.in. jako dodatek na święta Bożego Narodzenia lub Wielkanoc (szczególnie jeśli z jej wykorzystaniem można kupić artykuły spożywcze, elektronikę lub perfumy). Oprócz tego, kartę podarunkową można wręczyć osobie, która wyróżnia się pod kątem efektywności pracy. Wówczas warto jest postawić na karty podarunkowe dla pracowników, za pomocą których kupi się produkty i usługi spełniające ich potrzeby związane z rozrywką lub z hobby.

 

Inne zalety kart podarunkowych

Karty podarunkowe, poza możliwością wyboru produktu lub usługi, na który można ją przeznaczyć, posiadają także wiele innych atutów. Po pierwsze, użytkownik takiej karty może liczyć na dodatkowe rabaty w sklepach lub w punktach usługowych, w których taka karta jest honorowana.  Oprócz możliwości wykorzystania środków z puli na karcie można zatem także kupić określone produkty lub usługi ze zniżką. Kupony zniżkowe przesyłane są zwykle na maila, po dokonaniu  rejestracji swojego konta w określonym miejscu lub też pocztą tradycyjną, w formie papierowej, po wskazaniu swoich danych do celów korespondencji. Drugim, niezwykle ważnym atutem kart przedpłaconych jest możliwość skorzystania z nich w późniejszym okresie.

Zwykle są to karty z wydłużonym terminem ważności (np. pół roku lub rok). Może to być bardzo istotne np. w przypadku wręczenia karty do sklepu z odzieżą. Karta podarunkowa wręczona latem pozwoli w takim przypadku na skorzystanie z oferty obejmującej zimowe kolekcje ubrań. Należy pamiętać, że nawet jeśli data ważności posiadanego przez nas bonu minęła, warto skontaktować się ze sprzedawcą i poprosić o możliwość przedłużenia terminu – polityka niektórych sklepów dopuszcza taką możliwość (http://www.polishexpress.co.uk/karty-podarunkowe-warte-300-milinow-co-roku-marnuja-sie-w-kieszeniach-brytyjczykow). Kolejną z zalet kart przedpłaconych jest ponadto możliwość ich doładowania. Raz wręczona karta magnetyczna może więc być wykorzystana jako prezent kilkukrotnie.

Jak można nabyć karty podarunkowe?

Zakup karty przedpłaconej jest bardzo prosty. Po wybraniu rodzaju karty (np. Sodexo, Rossmann lub Empik), wystarczy określić jej wzór oraz wysokość doładowania. Lista możliwych kwot wolnych środków na karcie podarunkowej jest zwykle limitowana (producent karty może zastrzec, że taka karta jest wystawiana na jedną z kilku kwot, np. tylko na 20,50,100,20 lub 500 złotych). Kolejnym krokiem jest wybór sposobu płatności za kartę. Producenci kart zwykle liczą na płatność z góry, aczkolwiek zaufani klienci mogą liczyć również na możliwość dokonania płatności przy odbiorze przesyłki od kuriera. Karta podarunkowa jest przesyłana w większości przypadków już w ciągu kilku dni we wskazane miejsce. Nie trzeba zatem na nią długo czekać, co jest niezwykle ważne w przypadku gdy dokonuje się zakupu prezentu dla osoby bliskiej lub dla pracownika w ostatnim tygodniu przed jego wręczeniem.  Firmy przesyłające karty podarunkowe dają także możliwość samodzielnego wydrukowania takiej karty (w formie papierowej), jednakże w sytuacji gdy chce się zadbać o jej odpowiednią prezentację, warto jest poczekać na oryginalną kartę magnetyczną. Zwykle dołączane jest do niej eleganckie etui, przygotowane na specjalną prośbę życzenia oraz informacja na temat tego w jaki sposób można użytkować kartę i gdzie z niej się skorzysta. Karty można również odebrać w Punkcie Obsługi Klienta firmy lub sklepu oferującego takie karty, jeśli znajduje się on w miejscowości nabywcy. Wybór sposobu odbioru karty przedpłaconej jest zatem uzależniony od potrzeb ich odbiorcy. W przypadku gdy karty podarunkowe są nabywane przez firmę, dołączana jest do nich nota księgowa lub faktura.

Karta podarunkowa to doskonały produkt dla osób, które stawiają na nowoczesność. Stanowi ona oryginalną formę prezentu lub nagrody coraz częściej zastępując tradycyjne rozwiązania w tej kwestii. Karty magnetyczne funkcjonują na rynku już przez wiele lat i nie trzeba się w związku z tym obawiać problemów z ich funkcjonowaniem, jeśli wszystko dokładnie sprawdzi się przed ich wręczeniem. Możliwość wyboru produktów lub usług, które zostaną zakupione z wykorzystaniem takiej karty sprawia, że wręczając ją z pewnością wywoła się uśmiech na twarzy obdarowanej nią osoby.

Widziałeś już te wpisy?

Karta upominkowa – prosty sposób na prezent Zakup prezentu to bardzo często droga przez mękę, szczególnie jeśli osoba, której ma on zostać wręczony upiera się, że posiada już wszystko to, czego ...
Karta podarunkowa – ciekawy prezent lub sposób na motywację Karty podarunkowe to substytut pieniądza. Korzystają z nich klienci wielu sklepów i punktów usługowych. Chociaż historia kart podarunkowych jest stosu...

0 comments on “Karta podarunkowa – ciekawy prezent lub sposób na motywację

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *