Metody motywowania pracowników oraz system wynagradzania

Zmotywowany pracownik jest w stanie wpłynąć w korzystny sposób na funkcjonowanie całej firmy. Dzięki odpowiedniemu zaangażowaniu w swoją pracę wpływa on na zwiększenie zyskowności firmy, chociażby przez to, że:

  • wykonuje swoje zadania terminowo,
  • wspiera osoby pracujące w jego zespole,
  • wykrywa w porę błędy swoje i innych pracowników,
  • reklamuje firmę, wyrażając się o niej w pozytywny sposób.

Dlatego tak niezwykle ważne jest wprowadzenie w organizacji odpowiednich systemów motywacyjnych. Zmotywowani pracownicy to domena silnych firm, o ugruntowanej pozycji na rynku.

Metody motywowania pracowników

Pracowników do pracy można motywować za pomocą trzech grup metod. Są to metody przymusu, zachęty oraz perswazji. Odpowiednie ich skonfigurowanie sprawia, że pracownik osiąga w swojej pracy bardzo dobre wyniki. W każdej firmie powinny być stosowane metody motywowania z tych trzech kategorii.

Do środków przymusu należą regulaminy, instrukcje, uchwały i rozporządzenia obowiązujące w pracy, a także zakresy obowiązków. Oprócz tego zalicza się do nich także różnego rodzaju kary i działania dyscyplinujące w sytuacjach, w których pracownik nie wykonuje swoich obowiązków w należyty sposób lub po prostu unika pracy. Środki przymusu są stosowane w ściśle określonych sytuacjach i zastępowane w miarę możliwości środkami perswazji oddziałującymi na sferę umysłową pracownika. Takie środki perswazji ukierunkowane są na zmianę jego nawyków i postaw. Należą do nich przede wszystkim ogólne apele i spotkania grupowe, systemy jakości obowiązujące w firmie oraz różnego rodzaju konsultacje i badania przeprowadzane wśród całej załogi. Wzrost motywacji pracownika przy użyciu środków perswazji związany jest z tym, że czuje on, iż uczestniczy w życiu firmy i ma pośredni wpływ na podejmowane przez kierownictwo decyzje. Jeśli chodzi zaś o metody motywowania pracowników oparte o zachętę, oprócz pochwał i wyróżnień zalicza się do nich wynagrodzenie wraz z dodatkami.

System wynagradzania pracowników, a motywacja

Można spotkać się z poglądem, że pracownika do pracy motywuje odpowiednio wysoka płaca. Zdarza się jednak często, że pracownik, który pobiera wysokie wynagrodzenie nie przykłada się zbytnio do swoich obowiązków wykonując je mechanicznie, co nie przynosi korzyści firmie w dłuższym okresie. Jak można zatem za pomocą wynagrodzenia zadbać o motywowanie pracowników? Przede wszystkim przez zbudowanie odpowiedniego systemu wynagrodzeń, w którym oprócz płacy zasadniczej znajdą się także atrakcyjne dodatki płacowe i pozapłacowe. Są one w stanie związać pracownika z firmą na dłużej, gdyż będzie się on dzięki nim czuł doceniony.

Dodatki pozapłacowe – które są najważniejsze?

Jeśli chodzi o dodatki płacowe, naturalnym rozwiązaniem powinny być premie. Jest to jeden z ważniejszych dodatków. System wynagradzania pracowników powinien określać zasady przyznawania takich premii wraz z widełkami. W ten sposób pracownik będzie wiedział co powinien zrobić by móc otrzymać dodatkowe wynagrodzenie. Sama premia to jednak nie wszystko, dlatego firmy coraz częściej przyciągają pracowników dodatkami pozapłacowymi. Oprócz możliwości uczestniczenia w szkoleniu lub odbyciu kursów najczęściej takimi dodatkami są ubezpieczenie na życie lub prywatna opieka medyczna. Doskonałym sposobem na motywowanie pracowników może być również wręczenie im kart przedpłaconych. Takie karty podarunkowe znakomicie sprawdzają się jako świadczenie pozapłacowe przed świętami Bożego Narodzenia lub Wielkanocą, szczególnie jeśli z ich pomocą pracownik może zakupić żywność lub prezenty dla siebie i najbliższych. Decydując się na kartę przedpłaconą dla pracownika trzeba zwrócić uwagę na jego potrzeby. Np. idealnym rozwiązaniem dla kobiet będzie karta podarunkowa Rossmann,  pasjonatów kultury i sztuki z pewnością ucieszy karta upominkowa do Empiku, natomiast wśród pracowników, którzy posiadają duże rodziny doskonale powinny się sprawdzić karty podarunkowe Sodexo oferujące największe możliwości wyboru w zakresie nabywanych produktów lub usług.

Widziałeś już te wpisy?

Karta podarunkowa dla dzieci Jak można wywołać uśmiech na twarzy dziecka? Najprostszą drogą ku temu jest odpowiedni prezent. Nie w każdym przypadku starannie dobrany prezent się j...
Karty podarunkowe dla kobiet Jaki prezent warto jest wręczyć kobiecie? To pytanie bardzo często spędza sen z powiek. Obawy o to, że prezent się nie spodoba lub też, że zostanie po...
Karty podarunkowe dla mężczyzn Karta podarunkowa dla mężczyzny to alternatywa dla klasycznych prezentów na różne okazje (jak np. urodziny i imieniny lub inne wydarzenia życiowe). Mo...

0 comments on “Metody motywowania pracowników oraz system wynagradzania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *