Motywacja zewnętrzna i wewnętrzna – rodzaje oraz definicja motywacji

Z motywacją można spotkać się na różnych etapach życia. Mówi się np. o motywacji do nauki, pracy czy też do uprawiania sportów. Co się właściwie kryje pod tym pojęciem?

Motywacja definicja

Motywacja to pojęcie, do którego można podejść pod kątem psychologicznym, ale również pod tym związanym z wykonywaniem określonych czynności, jak np. praca zawodowa. Biorąc pod uwagę ten pierwszy aspekt, motywację określa się jako zespół procesów, które są zaangażowane w inicjowanie, określone ukierunkowanie oraz utrzymanie aktywności fizycznej i psychicznej danej osoby. Co to jest motywacja w odniesieniu do pracy zawodowej? W takim rozumieniu można ją określić jako proces świadomego oraz celowego dążenia pracodawcy do wytworzenia określonego układu sił, które zachęcą pracownika do wykonywania swoich zadań w określony sposób. Wykorzystywany jest w tym celu szereg różnych zachęt (np. pochwał i nagród).

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna oraz jej przykłady w pracy

Można wyróżnić dwa rodzaje motywacji. Są to motywacja wewnętrzna i zewnętrzna. Motywacja zewnętrzna jest ukierunkowana przede wszystkim na osiąganie różnych korzyści materialnych. W pracy będą należały do nich różnego rodzaju premie oraz dodatki pozapłacowe. Oprócz tego mianem motywacji zewnętrznej określa się również wszystkie czynności wykonywane w celu uniknięcia kary. Przykładem może być tutaj niespóźnianie się do pracy. Z kolei motywacja wewnętrzna wynika z wrodzonych predyspozycji. Osoba zmotywowana wewnętrznie wykonuje określone czynności z własnej, nieprzymuszonej potrzeby. Radość sprawia jej sam fakt wykonywania takich czynności. Pracownicy o silnej motywacji wewnętrznej wykazują takie działania jak nauka dla własnej wiedzy, czy też bezinteresowna pomoc okazywana współpracownikom. Na motywację wewnętrzną składają się wiedza i umiejętności, postawy, nawyki oraz zainteresowania.

Sposoby motywowania pracowników

Motywowanie pracowników powinno być wielokierunkowe. Na system motywowania pracowników składają się nagrody i kary, ale także działania o charakterze perswazyjnym ukierunkowane na wpływanie na zachowania pracowników. Najmocniej motywują pracowników jednak różnego rodzaju dodatki płacowe i pozapłacowe stanowiące nagrody za wykonywanie pracy. Jeśli chodzi o dodatki płacowe, oprócz premii związanych z osiąganiem wysokich efektów pracy oraz premii wypłacanych z okazji świąt, motywacyjny charakter mogą mieć także dodatki funkcyjne lub dodatki stażowe. Dodatki pozapłacowe stanowią natomiast doskonałe uzupełnienie wynagrodzenia. Powinny być  one dostosowane do konkretnych grup pracowników. Doskonale sprawdzają się w takim przypadku przedpłacone karty podarunkowe. Istnieje bowiem możliwość wybrania dla pracowników takich kart, dzięki którym będą oni mogli dokonać zakupu produktów lub usług zgodnych z ich zainteresowaniami, lub też bieżącymi potrzebami. Karty przedpłacone pozwalają zwykle na dokonanie zakupów w wybranym sklepie, ale bardzo ciekawym rozwiązaniem mogą być także karty podarunkowe Sodexo, które stwarzają możliwość zapłaty nimi za towary lub usługi w jednym z kilkuset tysięcy punktów w całej Polsce. Takie karty doskonale zmotywują zarówno pracowników, którzy chcą zakupić żywność na święta, ciekawy prezent dla bliskiej osoby w jednej z najbardziej znanych drogerii czy też dużo podróżują i chcą skorzystać z kilku darmowych zakupów paliwa. Więcej na temat metod motywowania pracowników.

Jak dobrać karty podarunkowe do potrzeb pracowników?

Najprostszym sposobem na dostosowanie kart upominkowych do potrzeb pracowników, jest przeprowadzenie wśród załogi anonimowej ankiety. Oprócz tego można się wspomóc rozmowami z pracownikami odbywanymi w trakcie spotkań działowych lub indywidualnych rozmów przy okazji ocen rocznych. W ten sposób, po zebraniu danych z poszczególnych działów, system motywowania pracowników zostanie zbudowany na podstawie ich oczekiwań. Dzięki temu będą oni zmobilizowani do tego, by zdobyć takie karty podarunkowe, co przełoży się na efektywność pracy całej organizacji, a w konsekwencji także na jej zyski.

 

 

Widziałeś już te wpisy?

Karta podarunkowa dla dzieci Jak można wywołać uśmiech na twarzy dziecka? Najprostszą drogą ku temu jest odpowiedni prezent. Nie w każdym przypadku starannie dobrany prezent się j...
Karty podarunkowe dla kobiet Jaki prezent warto jest wręczyć kobiecie? To pytanie bardzo często spędza sen z powiek. Obawy o to, że prezent się nie spodoba lub też, że zostanie po...
Karty podarunkowe dla mężczyzn Karta podarunkowa dla mężczyzny to alternatywa dla klasycznych prezentów na różne okazje (jak np. urodziny i imieniny lub inne wydarzenia życiowe). Mo...

0 comments on “Motywacja zewnętrzna i wewnętrzna – rodzaje oraz definicja motywacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *