Motywowanie w organizacji oraz znacznie i funkcje motywacji

Motywowanie w organizacji, która zatrudnia nawet kilku pracowników, jest bardzo ważne, ponieważ osoba, która przychodzi do pracy z niechęcią i nie wnosi do niej nic nowego, może po pewnym czasie się wypalić. Skutkiem tego będzie spadek efektywności pracy całej organizacji, co z kolei może się przełożyć na osiągane przez nią wyniki finansowe. Osoby zarządzające firmą powinny zadbać o to, by zostały w niej wypracowane rozwiązania, które wpłyną na motywację pracowników. Składają się one na system motywacyjny.

Znaczenie i funkcje motywacji w organizacji

System motywacyjny pracowników w firmie budowany jest w celu zwiększenia jej efektywności. Główne funkcje motywacji na poziomie organizacji to:

  • pobudzanie do wykonywania przez pracowników obowiązków na określonym poziomie,
  • poprawianie ich wyników osiąganych w pracy pod kątem ilości lub jakości powierzonych zadań,
  • zaakceptowanie przez pracowników wartości, które są uznawane przez organizację za cenne (może to być np. terminowość wykonywania zadań czy też nastawienie na szukanie oszczędności),
  • dążenie pracowników do rozwijania swoich umiejętności oraz do podejmowania się dzięki temu trudniejszych zadań, wymagających specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

Dzięki właściwie skonfigurowanemu systemowi motywacyjnemu pracownicy organizacji są zatem zmobilizowani nie tylko do ciężkiej pracy, ale również odczuwają silną wieź z firmą, akceptując przyjmowane przez nią wartości.

Jak zbudować system motywacyjny?

Motywowanie w organizacji wymaga zbudowania odpowiedniego systemu motywacyjnego. Składa się on na środki przymusu, zachęty i perswazji. Wśród środków przymusu znajdują się różnego rodzaju sankcje za niesubordynację (jak nagany lub kary finansowe), wśród środków perswazji – szkolenia, systemy ocen pracowników apele oraz spotkania działowe, jednakże zdecydowanie najważniejsze w motywowaniu są środki zachęty. Wśród nich można znaleźć różnego rodzaju dodatki płacowe oraz pozapłacowe.

Dodatki płacowe i pozapłacowe w motywowaniu

Dodatkowe świadczenia płacowe i pozapłacowe dla pracowników odgrywają bardzo dużą rolę w ich motywowaniu. Pracownik po kilku miesiącach pracy w firmie jest już bowiem przyzwyczajony do otrzymywania pensji zasadniczej i nie działa ona z pewnością na niego tak bardzo motywująco, jak to było na samym początku. Wśród dodatków płacowych warto jest wyróżnić premie okresowe, premie za osiągane efekty pracy (tutaj pracodawca powinien zadbać o to by zasady przydzielania takich premii zostały w jednoznaczny sposób określone), dodatki funkcyjne oraz dodatki stażowe. W przypadku świadczeń pozapłacowych należy z kolei zwrócić uwagę na to by były one dostosowane do potrzeb pracowników związanych z ich sytuacją życiową, ale także do ich zainteresowań. W ten sposób będą oni czuć, że firma jest w stanie spełnić ich bieżące potrzeby. Jeśli chodzi o świadczenia pozapłacowe, znajdują się wśród nich m.in.:

  • telefon, laptop oraz samochód służbowy,
  • dodatkowa opieka medyczna,
  • dodatkowe ubezpieczenie na życie,
  • dofinansowanie studiów i szkoleń,
  • karty podarunkowe,
  • karty upominkowe.

Szczególnie dzięki kartom podarunkowym można niedużym kosztem wpłynąć na motywację pracowników. W jaki sposób za pomocą kart podarunkowych wpływa się na pracowników? Przede wszystkim należy dostosować je do ich potrzeb, przeprowadzając anonimową ankietę. Pozwoli ona na podjęcie decyzji na temat tego, jakiego typu karty przedpłacone warto jest zamówić. Następnie trzeba takie karty (kwotowo i pod względem rodzaju produktów i usług) dostosować do poszczególnych pracowników, uwzględniając ich zarobki, stanowisko oraz sytuację życiową (singiel, osoba posiadająca męża/żonę, ojciec/matka dzieci). W tej ostatniej kwestii np. jeśli chodzi o singli, motywacyjny charakter będą miały karty podarunkowe, które pozwalają na realizację pasji i zainteresowań, dla małżeństw – karty podarunkowe, za pomocą których można kupić krajową lub zagraniczną wycieczkę czy też kupić odzież i obuwie, a dla rodziców – karty przedpłacone, które wykorzysta się na zakupy w sklepie z odzieżą lub zabawkami dla dzieci oraz w sklepie spożywczym.

Widziałeś już te wpisy?

Karta podarunkowa dla dzieci Jak można wywołać uśmiech na twarzy dziecka? Najprostszą drogą ku temu jest odpowiedni prezent. Nie w każdym przypadku starannie dobrany prezent się j...
Karty podarunkowe dla kobiet Jaki prezent warto jest wręczyć kobiecie? To pytanie bardzo często spędza sen z powiek. Obawy o to, że prezent się nie spodoba lub też, że zostanie po...
Karty podarunkowe dla mężczyzn Karta podarunkowa dla mężczyzny to alternatywa dla klasycznych prezentów na różne okazje (jak np. urodziny i imieniny lub inne wydarzenia życiowe). Mo...

0 comments on “Motywowanie w organizacji oraz znacznie i funkcje motywacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *