Podziękowania za współpracę dla pracownika

Zakończenie stosunku pracy z pracownikiem, który odchodzi do innej firmy, zakłada własną działalność lub też przechodzi na emeryturę bądź rentę, to dobra okazja do tego, by podziękować mu w odpowiedni sposób za jego wkład w działalność firmy. Słowne podziękowania za współpracę dla pracownika to jednak za mało. Warto jest zastanowić się nad nagrodzeniem takiej osoby w inny sposób.

Jak podziękować pracownikowi, który kończy pracę?

Powszechnie przyjętą praktyką przy zakończeniu stosunku pracy, jest uścisk dłoni kierownika i kwiaty. Taki sposób pożegnania jest najczęściej praktykowany w przypadku odejścia pracownika na emeryturę lub rentę. Równie często pracownik otrzymuje na odchodne butelkę dobrego alkoholu lub oryginalny prezent, na który, w przypadku większej firmy, składają się zwykle także pracownicy z różnych działów. Dołączana jest do niego kartka z życzeniami (np. powodzenia w dalszej pracy zawodowej i w rozwijaniu umiejętności) lub z wierszem oraz z podpisami poszczególnych pracowników. Tego typu prezenty przyjęły się zwyczajowo i często nie stanowią dla pracownika już specjalnej wartości dodanej. Jak zatem można w inny sposób podziękować pracownikowi? Doskonałym sposobem na nagrodzenie odchodzącego z organizacji pracownika jest wręczenie mu karty podarunkowej. Na taki oryginalny prezent decyduje się coraz więcej firm.

Jakie karty podarunkowe sprawdzą się w przypadku nagrodzenia odchodzącego z firmy pracownika?

Podejmując decyzję o sposobie podziękowania za współpracę dla pracownika przez wręczenie mu karty podarunkowej, należy zastanowić się jaka karta będzie w konkretnym przypadku odpowiednia, biorąc pod uwagę przede wszystkim płeć, bieżące potrzeby, a także wiek. Idealną kartą podarunkową dla kobiet może być karta, która pozwala na ciekawe zakupy w drogerii lub w sklepie odzieżowym. Doskonale w takim przypadku sprawdzą się również karty przedpłacone przeznaczone do realizacji w salonach piękności. Kobieta, która otrzyma taką kartę, odczuje dzięki temu, że były pracodawca troszczy się o jej dobre samopoczucie. Wśród mężczyzn sprawdzą się natomiast karty, które można zrealizować w sklepach sportowych lub w sklepach z elektroniką. Inne potrzeby mają byli pracownicy posiadający dużą rodzinę. Dla nich odpowiednim rozwiązaniem będą karty, które można wykorzystać w sklepach różnych sieci (np. karty Sodexo). Z kolei wśród pracowników odchodzących na emeryturę świetnie sprawdzą się karty prezentowe, z których środki przeznaczy się na zabiegi pielęgnacyjne w spa i świadczenia medyczne. Dla takich osób najważniejsze jest bowiem zdrowie.

Na karty podarunkowe warto jest przygotować na początku roku odpowiedni budżet, biorąc pod uwagę dotychczasową fluktuację pracowników, w związku ze zmianą pracy, a także ustalając potencjalną liczbę osób, które w danym roku odejdą na emeryturę lub rentę. W ten sposób można w porę wygospodarować środki na nagrody, które będą dostosowane do potrzeb byłych pracowników.

Dlaczego warto nagrodzić pracownika, który odchodzi z firmy?

Wręczenie nagrody pracownikowi, który odchodzi z firmy, bez względu na przyczynę może przynieść szereg korzyści. Gdy taka osoba otrzyma na koniec pracy prezent od pracodawcy, na pewno będzie się wyrażała o nim dobrze, dzięki czemu opinie na temat firmy będą pozytywne. Jest to bardzo ważne, ponieważ wpływa to na odbiór firmy przez kontrahentów, jak i potencjalnych przyszłych pracowników. Istnieją portale, na których można wyrazić swoją opinię o firmie i wystawić jej ocenę. Jeśli sposób, w jaki firma żegna się z pracownikami jest obojętny, może się to przełożyć na taką ocenę. Wręczając pracownikowi nagrodę po zakończeniu stosunku pracy, można również w niektórych przypadkach otworzyć sobie furtkę dla jego ewentualnego powrotu, szczególnie jeśli jest to osoba młoda, która cały czas rozwija swoje umiejętności i odchodzi z firmy w celu zdobycia cennego dla niej doświadczenia.

Firma, która nagradza także byłych pracowników jest uważana za nowoczesną. Jest to bardzo ważne, ponieważ przyciąga ona dzięki temu nowych pracowników, szczególnie tych młodych i ambitnych, którzy w przyszłości mogą stanowić o jej sile. Tylko odpowiednio zmotywowany pracownik będzie osiągał odpowiednie wyniki, mając świadomość tego, że firma, w której pracuje nagrodzi go także, gdy będzie się z nią już żegnał.

Widziałeś już te wpisy?

Zarządzanie przez cele – jak sprawnie planować aktywności Skuteczny system zarządzania firmą wpływa na osiągany przez nią wynik finansowy. Dzięki niemu motywacja pracowników znajduje się na odpowiednim poziom...
Zarządzanie konfliktem – jak robić sobie z problemami w zespole? Dobra atmosfera w firmie sprawia, że jej pracownicy chętnie pojawiają się w pracy i wykonują swoje obowiązki efektywnie, dbając o najmniejsze szczegół...
Zaangażowanie pracowników – jak je zmierzyć i zwiększyć Zgrany zespół pracowników to podstawa osiągania pożądanych wyników przez firmę. W takim zespole trzeba dbać przede wszystkim o odpowiednie zaangażowan...

0 comments on “Podziękowania za współpracę dla pracownika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *