Zaangażowanie pracowników – jak je zmierzyć i zwiększyć

Zgrany zespół pracowników to podstawa osiągania pożądanych wyników przez firmę. W takim zespole trzeba dbać przede wszystkim o odpowiednie zaangażowanie w pracę. Istnieje szereg sposobów na zwiększenie motywacji wśród pracowników.

Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników?

Zaangażowanie pracowników można zwiększyć przez pochwały dotyczące ich pracy. Mogą to być pochwały ustne (także na forum pracowników) lub pisemne. Jest to informacja zwrotna dla pracownika, że dobrze wywiązuje się on ze swoich obowiązków. Istnieje oprócz tego szereg płacowych i pozapłacowych świadczeń, za pomocą który zwiększy się motywację wśród pracowników. Obok tradycyjnych premii, dodatków funkcyjnych i stażowych, dodatkowego ubezpieczenia i opieki medycznej, warto jest wyróżnić karty podarunkowe.

Jak karty prezentowe wpływają na motywację wśród pracowników?

Karty prezentowe są prezentem zindywidualizowanym, dostosowanym do potrzeb pracowników. Istnieje możliwość zamówienia takich kart, które sprawdzą się wśród różnych osób, bez względu na płeć, sytuację życiową czy też zainteresowania. Dzięki temu doskonale wpływają one na zaangażowanie pracowników. Otrzymują oni bowiem prezent, który idealnie spełnia ich oczekiwania. Gdy pracownik widzi, że jego pracodawca stara się spełnić jego potrzeby za pomocą kart prezentowych, wpływa to na jego lojalność. Ryzyko tego, że zrezygnuje on z pracy na rzecz pracy w innej firmie, jest znacznie mniejsze. Doceniony pracownik rzadko kiedy decyduje się na zmiany, ponieważ ma świadomość, że u nowego pracodawcy nie dostanie zwykle od razu takich bonusów.

Co niezwykle ważne, proces zamawiania kart podarunkowych nie jest długi. Często wystarczy poczekać kilka dni od zamówienia złożonego telefonicznie lub mailowo, by otrzymać karty prezentowe o odpowiednich wzorach i ilości dostępnych na nich środków. W niektórych sklepach sieciowych tego typu karty odbiera się także od ręki, jeśli złoży się w nich wizytę. Kartę podarunkową można zatem wręczyć bardzo szybko od czasu podjęcia decyzji o nagrodzeniu pracownika.

Pomiar zaangażowania wśród pracowników

Dokonując pomiaru motywacji wśród pracowników, można uzyskać cenne informacje, które pozwolą na określenie działań, po których będą oni wykonywali oni swoje obowiązki zgodnie z oczekiwaniami. Istnieje kilka sposobów zbadania zaangażowania wśród pracowników. Pierwszym z nich jest zwykła rozmowa na temat ich zadowolenia z pracy i oczekiwań w jej zakresie. Pytania w tej kwestii można zadać przy okazji rozmowie rocznej. Niestety wadą takiego rozwiązania jest to, że pracownicy bardzo często w związku z obawą przed utratą pracy lub panującą w niej dobrą atmosferą, nie chcą wyrażać osobiście negatywnych opinii. Drugim, znacznie bardziej skutecznym sposobem na zbadanie poziomu motywacji jest z kolei anonimowa ankieta, szczególnie jeśli jest to ankieta, którą można wypełnić na komputerze. W tym przypadku nie zostanie bowiem rozpoznany charakter pisma pracownika przy pytaniach otwartych. Opinie wyrażane przez pracowników w takiej ankiecie są znacznie bardziej miarodajne, ponieważ pracownicy nie boją się, że pracodawca odkryje, kto ją wypełniał. W celu zmierzenia poziomu zadowolenia wśród pracowników można skorzystać z gotowych ankiet, ale w przypadku większej firmy warto jest zamówić taką ankietę w profesjonalnej firmie. Korzystając z jej doświadczenia, stworzy się idealnie skonfigurowany zestaw pytań, dostosowany do branży i specyfiki firmy.  W ten sposób będzie można dokładnie poznać potrzeby pracowników.

Gdy poziom zaangażowania wśród pracowników zostanie w odpowiedni sposób zbadany, można określić w łatwy sposób działania, które trzeba wykonać, by nastąpiła poprawa w tej kwestii. Stosując takie motywatory, jak np. karty podarunkowe, które są dostosowane do specyficznych potrzeb pracowników, bardzo szybko osiąga się pożądane rezultaty. Odpowiednie zaangażowanie pracowników to gwarancja dobrego wyniku finansowego i szansa na dalsze rozwijanie działalności o dodatkowe produkty i usługi lub też przez wejście na nowe rynki.

Widziałeś już te wpisy?

Zarządzanie przez cele – jak sprawnie planować aktywności Skuteczny system zarządzania firmą wpływa na osiągany przez nią wynik finansowy. Dzięki niemu motywacja pracowników znajduje się na odpowiednim poziom...
Zarządzanie konfliktem – jak robić sobie z problemami w zespole? Dobra atmosfera w firmie sprawia, że jej pracownicy chętnie pojawiają się w pracy i wykonują swoje obowiązki efektywnie, dbając o najmniejsze szczegół...
Uzasadnienie przyznania premii – przykłady? jak napisać? Nagrody przyznawane pracownikom ze względu na osiągane przez nich wyniki w pracy lub inne zasługi dla organizacji, wpływają na ich motywację. Jeśli za...

0 comments on “Zaangażowanie pracowników – jak je zmierzyć i zwiększyć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *